Autentificare membru UNPIR | Presă & Relații Publice: [email protected]
Categorii

1 - 2 de 3

Informatii aditionale

Data licitatie: 24/09/2026
Ora licitatie: 17:00
Tip Vanzare: Licitatie publica
Debitor:

Descriere

QR CODE
Subscrisa INSOLV 2007 SPRL, desemnată administrator judiciar al societatii OVI PROD COM SRL, în dosarul 1191/84/2023, ORGANIZEAZĂ LICITAȚIE PUBLICĂ CU STRIGARE ȘI PREȚ ÎN URCARE pentru valorificarea a următoarelor bunuri: Platformă industrială (producție mobilier) 28.865 mp cu potențial de reconversie – Crișeni, Sălaj. Licitația începe în data de 17.09.2026, ora 17:00 și se încheie în data de 24.09.2026, ora 17:00. Prețul de pornire este afișat pe platforma de licitații azitis.com. Licitaţiile se vor desfășura exclusiv online, pe platforma de licitații Azitis și vor putea fi accesate pe site-ul azitis.com. Toți cei interesaţi pot obţine date suplimentare şi informaţii, pe platforma de licitații azitis.com și la telefon 0732 712 904.

Platforma este situată în localitatea Crișeni, județul Sălaj, în imediata vecinătate a municipiului Zalău, vizavi de Gara CFR Zalău. Accesul se realizează direct din DN1H, proprietatea beneficiind de o deschidere de peste 130 ml la acest drum.

Proprietatea este compusă din 6 parcele de teren alăturate, cu o suprafață totală de 28.865 mp pe care sunt amplasate hale de producție și depozitare, precum și spații administrative, cu o suprafață construită totală de aproximativ 10.000 mp. Din componența activului fac parte, de asemenea, utilaje și echipamente industriale performante din domeniul producției de mobilier, inclusiv centre de prelucrare CNC.

Terenul are topografie plană și formă neregulată, iar proprietatea este împrejmuită cu gard metalic realizat pe fundație din beton. Vecinătățile imediate sunt reprezentate de DN1H Zalău–Jibou la vest, Valea Zalăului la est, respectiv proprietăți private la nord și sud.

Amplasamentul beneficiază și de o instalație fotovoltaică cu o capacitate de aproximativ 180 kW, care contribuie la acoperirea unei părți din necesarul de energie electrică al platformei.

Cele 6 parcele de teren sunt evidențiate în următoarele cărți funciare:

CF51038 Crișeni – teren intravilan în suprafață de 7180 mp, identificat cu numărul cadastral 51038. Pe teren este edificată construcția „Hală de reparatii electro-motostivuitoare” identificată cu numarul cadastral 51038-C1, având suprafața construită de 1453 mp.

CF51246 Crișeni – teren intravilan în suprafață de 2900 mp, identificat cu numerele topografice 167/2/a/1 și 167/1/2.

CF51809 Crișeni – teren intravilan în suprafață de 1900 mp, identificat cu numărul topografic 169/a/1/2/1/b.

CF52599 Crișeni – teren intravilan în suprafață de 8600 mp, identificat cu numărul cadastral 52599. Pe teren este edificată construcția „Hală de producție” cu regim de înălțime P+E parțial, fiind identificată cu numărul cadastral 52599-C1. Hala a beneficiat de o extindere în anul 2003, are suprafața construită la sol de 4204 mp și suprafața desfășurată de 4907 mp.

CF52767 Crișeni – teren intravilan în suprafață de 4400 mp, identificat cu numărul topografic 168/a/1/2/2.

CF54370 Crișeni – teren intravilan în suprafață de 3885 mp, identificat cu numărul cadastral 54370. În cartea funciară este înscris un drept de servitute, de trecere, asupra unei suprafețe de 800 mp, în favoarea proprietarului parcelei cu numărul topografic 166/2/a/1/1/2/b, înscrisă în CF1371.

Pe 4 din cele 6 parcele de teren sunt amplasate și unele construcții care nu sunt înscrise în cărțile funciare.

Avantaje și oportunități de investiție

Un avantaj major al investiției într-un astfel de activ îl reprezintă infrastructura industrială existentă, platforma fiind concepută pentru desfășurarea unor activități industriale complexe, permițând reluarea rapidă a activității de producție, sau adaptarea pentru alte domenii industriale ori logistice, cu un necesar redus de investiții suplimentare. Comparativ cu dezvoltarea unei facilități de tip greenfield, utilizarea infrastructurii existente poate reduce semnificativ atât perioada de implementare cât și costurile inițiale de investiție, reprezentând un avantaj important pentru un potențial investitor.

Amplasarea vizavi de Gara CFR Zalău și accesul direct la DN1H reprezintă avantaje suplimentare, favorizând transportul materiilor prime și al produselor finite și asigurând conexiuni bune cu principalele piețe din România și Europa Centrală.

Prin dimensiunea terenului și infrastructura disponibilă, proprietatea oferă flexibilitate în utilizare și dezvoltare, putând fi valorificată pentru producția de mobilier, alte activități industriale, activități logistice și de depozitare, producție destinată exportului, dezvoltarea unui parc industrial etc.

Achiziția proprietății reprezintă oportunitatea de a prelua un activ industrial matur, dezvoltat în peste trei decenii de investiții și activitate, beneficiind de un amplasament favorabil, infrastructură deja existentă și premisele necesare pentru reluarea sau dezvoltarea într-un termen scurt a unei activități industriale competitive.

Locație: https://maps.app.goo.gl/GjC95ubqxgQsyfLP6

Recomandăm vizionarea activului înainte de a participa la licitație.

Detalii vanzator

Seller's picture
Membru UNPIR

Localizare

Romania, Salaj, Criseni

Adresa de e-mail a vanzatorului

Inchide
.
- mu puteti copia si lipi adresa de email, trebuie s-o rescrieti
- nu tirimite spam
- pune doar intrebari legate de acest produs
- nu fi nepoliticos
Buna! Autentificare membrii UNPIR pentru a obține mai mult.
Prima pagina Cauta Autentificare membrii UNPIR
Rafinează căutarea
Cuvant cheie(ID anunt)
Categorie
Locatie

Judet

Poze
Avansat